Cerc misionar-pastoral în Parohia „Sfânta Cuvioasă Parascheva” Horlești

Evenimente Aprilie 23, 2022

Vineri, 22 aprilie 2022, în biserica „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din satul Horlești, comuna Rediu, s-a desfășurat întâlnirea preoților ce fac parte din cercul misionar-pastoral „Sfinții Trei Ierarhi”, numărul 5, din cadrul Protopopiatului Iași I.

Întâlnirile cercurilor misionar-pastorale ale preoților au loc cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Preoții prezenți, membri ai cercul misionar-pastoral mai sus amintit, s-au adunat în lăcașul de cult închinat Sfintei Cuvioase Parascheva, pentru a oficia împreună Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și pentru a înălța rugăciuni de pace către Dumnezeu, de sănătate pentru cei bolnavi și de ocrotire a celor plecați în străinătate.

În cadrul întrunirii, la momentul special rânduit, părintele Tănasă  Florin a susținut lucrarea consfătuirii, intitulată „Grija Bisericii față de cei plecați din țară și sprijinirea enoriașilor rămași în țară”. Părintele a dovedit o pregătire temeinică vorbind despre exodul tinerilor în străinătate, în speranța de a-și câstiga un trai mai bun, problemele cu care se confruntă, riscul dezbinării familiei, traumele copiilor rămași acasă și cum putem să ne îngrijim de sănătatea duhovnicească a celor rămași în țară, fie că vorbim de bătrâni, tineri sau copii și cum Biserica poate să intervină pozitiv în viața acestora.

Cuvântul a fost recepționat cu deosebit interes de părinții prezenți, iar la concluziile de final s-au propus mai multe moduri în care pot fi implicați enoriașii mai tineri în viața liturgică, pastorală, culturală, misionară și filantropică a parohiei, astfel încât să aducă o mângâiere celor rămași în țară.

Preoții participanți au concluzionat că toți enoriașii, fie că vorbim de cei din țară sau străinătate fac parte din Biserică și de aceea trebuie ajutați ca toți să rămână pe drumul mântuirii.

Întâlnirea s-a încheiat cu mulțumirile aduse gazdelor pentru frumoasa primire.

Citește alte articole despre: cerc misionar