Hram la Parohia “Sf. Cuvioasa Parascheva” – Horlești, comuna Rediu

Evenimente Octombrie 15, 2023

În seara zilei de 13 octombrie – 2023, la Parohia „Sf. Cuvioasă Parascheva” din satul Horlești, s-a săvârșit Slujba Vecerniei și a Litiei, în cinstea Sfintei Cuvioasei Parascheva considerată ocrotitoarea întregii Moldove.

Manifestările religioase au început prin slujba Vecerniei, oficiată de către un sobor de preoți, în frunte cu Părintele Protopop Florin Călugăru.

În cuvântul de învățătură adresat celor prezenți, Părintele Protopop a amintit despre viața Sfintei Cuvioase Parascheva și a vorbit și despre importanța sfinților ca mijlocitori înaintea Bunului Dumnezeu pentru fiecare dintre noi. Totodată, a încurajat comunitatea să continue lucrările desfășurate la biserica parohială dar și la casa socială, felicitând comitetul și consiliul parohial pentru implicare și grija arătată pentru biserică.

La final părintele paroh Florin Tănasă a mulțumit celor prezenți pentru participare și a arătat dorința de continua lucrările începute la așezământul parohial, alături de întreaga comunitate.

La hramul bisericii, întotdeauna participă și elevii însoțiți de cadrele didactice de la Școala primară din localitate, unii dintre copii fiind beneficiarii proiectelor sociale desfășurate în parohie.

Hramul este considerat o adevărată sărbătoare a satului și de aceea după Sf. Liturghie, din ziua de 14 octombrie, au loc manifestări artistice organizate de Primăria Rediu.

Citește alte articole despre: hram, Sf. Parascheva