Pelerinaj pedestru

Cuvinte duhovnicești August 4, 2023

Departamentul Misiune pentru tineret al Arhiepiscopiei Iaşilor organizează, ca în fiecare an, o nouă ediţie a Pelerinajului pedestru „Pe urmele sfinţilor nemţeni”. Pelerinii vor parcurge la pas aproximativ 350 de kilometri către Mănăstirea Neamţ, Taborul românesc, Munţii Ceahlău şi Culmile Sihlei.

Astăzi, 04. august, am primit cu bucurie aproximativ 240 de tineri, care au trecut prin Parohia Lunca în drumul spre Mănăstirea Neamţ, unde, pe data de 5 august, vor participa la sărbătoarea Sfântului Ioan Iacob de la Neamţ. Tinerii au fost însoțiți de Pr. Cons. Nicodim Petre, Pr. Insp. Mihai Zvorăște și de Pr. Ioan Puiu, care, după o scurtă rugăciune în biserica parohială, au stat la masă în casa socială bucurîndu-se de ospitalitatea gazdei.

O rugăciune, o îmbrățișare caldă și un gând bun pentru pelerini pentru slava Lui Dumnezeu și spre cinstirea sfinților nemțeni!

A consemnat,

Pr. Ștefanachi Ioan

Citește alte articole despre: pelerinaj