Expoziţiile „Călător prin Ierusalim“ şi „Urme“, vernisate la Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 19, 2017

Cinci membri ai Clubului Fotografilor Iaşi (Florin Aioanei, Mihaela Ajităriţi, Vlad Colotilă, Constantin Ciofu şi Mirela Grosu) au adus în faţa publicului ieşean o expoziţie de fotografie inedită. Aceasta după ce vreme de câteva zile au cutreierat Cetatea Ierusalimului, locul unde au ajuns de-a lungul timpului milioane de oameni din toată lumea, mai ales pentru Sfântul Mormânt al Mântuitorului Hristos. Titlul expoziţiei, organizată la iniţiativa lui Constantin Ciofu, coordonatorul Clubului Fotografilor Iaşi, este „Călător prin Ierusalim“, aceasta cuprinzând 56 de lucrări în format 30X45 cm. Vernisajul a avut loc marţi, 18 iulie 2017, în Sala „Diotima“ a Casei de Cultură „Mihai Ursachi“ a municipiului Iaşi din Parcul Copou. „În cele trei zile petrecute la Ierusalim, am avut prilejul să ajungem în câteva biserici şi obiective din Cetatea Ierusalimului şi din apropiere. Am avut parte de subiecte fotografice la tot pasul. Unul dintre cele mai deosebite locuri unde am poposit de mai multe ori a fost biserica Sfântului Mormânt, unde am întâlnit oameni din foarte multe ţări. Pe lângă emoţiile trăite la trecerea prin punctul vamal din aeroport, am avut parte de exerienţe frumoase“, a relatat Constantin Ciofu. Despre subiectele fotografice surprinse prin intermediul aparatului de fotografiat au mai vorbit Mihaela Ajităriţi şi Mirela Grosu, iar apoi a fost prezentat albumul de fotografie „Călător prin Ierusalim“. În partea a doua a serii, a avut loc vernisajul expoziţiei „Urme“ a celei de-a XXX-a ediţii a cursului „O iniţiere în fotografie“. Dan Mititelu, referent în cadrul Casei de Cultură „Mihai Ursachi“, i-a prezentat pe expozanţi (Mihaela Baciu, Marian Bîrlădeanu, Sorin Burduja, Dumitru Cernei, Irina Cocuz, Radu Lozneanu, Lucian Popa şi Alexandra Raţă), iar apoi a vorbit despre semnificaţia titlului „Urme“, dar şi despre câteva din imaginile cursanţilor. Amintim că expoziţia „Călător prin Ierusalim“ se află în Galeria de artă „La Gard“ - Parcul Copou din Iaşi până pe 4 august 2017. De asemenea, tot până pe 4 august, iubitorii de fotografie sunt aşteptaţi în Galeria „Labirint“ a Casei de Cultură „Mihai Ursachi“ pentru a viziona expoziţia „Urme“.