Mărțișor la Horlești

Evenimente Martie 1, 2024

Cu ocazia zilei de 1 Martie, copii ai parohiei “Sf. Cuvioasa Parascheva” - Horlești, au confecționat mărțișoare, care vor ajunge la doamnele ce vor participa Duminică la Sf. Liturghie. Inițiativa Părintelui paroh Tanasă Florin nu este nouă, ea se încadrează în seria de proiecte ce se leagă de activitățile din cadrul Centrului Social care se construiește pentru a ajuta enoriașii din cadrul parohiei.

Mărțișorul are rolul de a fi vestitor și marchează începutul primăverii și biruința căldurii asupra frigului. Mărțișorul are de asemenea o semnificație profundă, prin împletirea celor 2 fire, alb și roșu, care reprezintă tumultul vieții, fecunditate-sterilitate, Soare-Lună, etc. a explicat Părintele Florin Daniel.

Totodată, au urmărit un interviu acordat de doamna Doina Isfanoni , etnograf cercetător de la Muzeul Satului, în cadrul Radio-Televiziunii Arthis,  despre mărțisor și simbolismul acestuia.

Menționăm că Centrul Social, a început în anul 2020, într-un fructuos parteneriat între Parohia „Sf. Cuvioasă Paracheva”- Horlești, Primăria Comunei Horlești și Protopopiatului I Iași, din cadrul Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Arhiepiscopiei Iașilor.

Părintele Florin Daniel Tanasă îsi propune să vină în sprijinul beneficiarilor, enoriași ai parohiei, care se află într-o situație financiară precară și ar putea fi astfel ajutați, prin construcția acestui Centru Social.

Citește alte articole despre: martisor