Primul hram în Parohia Podu Jijiei - Golăieşti

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 20, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Miercuri, 19 iulie 2017, în paraclisul amenajat în primăvara acestui an prin efortul comunităţii, s-a oficiat de către un sobor de preoţi slujba Vecerniei unită cu Litia. Oamenii de toate vârstele şi-au îndreptat paşii spre locaşul de închinăciune, chemaţi fiind de sfântul ocrotitor, de toaca şi clopotul care s-au auzit în liniştea de pe malul râului Jijia. Cu toţii au avut bucuria de a participa la slujba de seară, ascultând atât cântările de la strană, cât şi rugăciunile preoţilor slujitori. Părintele paroh Ilie Plugariu a mulţumit la final preoţilor slujitori şi enoriaşilor care au împodobit Vecernia prin prezenţa lor. Cu multă emoţie, enoriaşii şi-au manifestat bucuria de a participa la slujbă. Aglaia Dărăbăneanu: „Suntem foarte bucuroşi pentru că-l avem pe părintele Ilie în satul nostru pentru a oficia sfintele slujbe şi pentru a ne povăţui pe calea mântuirii. Nădăjduim că Dumnezeu ne va ajuta să ridicăm biserica parohială“. Geta Ababei: „Sfântul Ilie Tesviteanul este ocrotitorul nostru şi de aceea este bine să trăim viaţa avându-l ca exemplu. Suntem deosebit de bucuroşi de când se slujeşte în satul nostru. Abia aşteptăm să venim în paraclis pentru a ne ruga şi pentru a ne întâlni cu părintele“. În ziua hramului, ieri, 20 iulie, s-au oficiat Utrenia, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. La final, s-a organizat o agapă frăţească. Satul Podu Jijiei, aflat la aproximativ 25 de kilometri de oraşul Iaşi,  face parte din comuna Golăieşti. Este situat în partea de est a judeţului Iaşi, pe malul drept al Prutului şi pe malurile Jijiei, la graniţa cu Republica Moldova.